Zaćma - przyczyny, objawy, leczenie

Zaćma to popularna choroba oczu, która dotyka najczęściej osoby po 55 roku życia.

Według danych statystycznych tylko w Polsce dotknęła już 800 tysięcy ludzi. Na całym świecie jest już ich ponad 20 milionów. Jest to również najczęściej spotyka choroba oczu, która z czasem może powodować nawet całkowitą ślepotę. Nazywana jest również kataraktą.

Niestety mimo wciąż rozwijającej się medycynie, nauka wciąż nie zna sposobów na zapobieganie rozwoju zaćmy. Na szczęście zabiegi usuwające zmętnioną soczewkę są bardzo powszechne, dzięki czemu pacjenci odzyskują wzrok lub poprawiają zdolność widzenia po wykonaniu zabiegu.

Jest to zabieg, który nie niesie za sobą dużego ryzyka i daje duże nadzieje, jeśli zostanie przeprowadzony we wczesnym stadium.

Jak objawia się zaćma?

Zaćma to choroba, która powoduje zmętnienie soczewki. Jest to widoczne gołym okiem. Na początku na źrenicy pojawia się niewielka szara kropka, która z czasem zajmuje całe centralne pole oka. Pierwszymi objawami katarakty jest pogarszanie wzroku, które można porównać do patrzenia przez brudne okulary. Z czasem przed oczami zaczynają pojawiać się plamy i mroczki, które już nie znikają. Dodatkowo przy bezpośrednim patrzeniu na źródło światła, osoba dotknięta chorobą może doświadczyć zjawiska olśnienia i większej wrażliwości na światło.Kolejnym objawem jest gorsze widzenie kolorów, które stają się mniej wyraźne i żywe.

Zaćma to choroba, która nie boli.

Nie powoduje łzawienia, zaczerwienienia czy swędzenia, przez co na początku jest trudna do rozpoznania.

Pacjenci zgłaszają się do okulistów będąc pewnymi, że ich okulary korekcyjne są już za słabe, dzięki czemu  lekarz może w miarę szybko zdiagnozować zaćmę, zanim obejmie ona całe oko.

Co ciekawe, zaćma może pojawić się jednocześnie na obu oczach lub tylko na jednym.

Rodzaje zaćmy

Zaćma może być spowodowana wieloma czynnikami. Przyjmuje charakter wrodzony oraz nabyty. Zaćma wrodzona pojawia się już u niemowląt i małych dzieci. Jej przyczyną leży jeszcze w łonie matki. Na pojawienie się katarakty wrodzonej mogą wpłynąć przyjmowane leki przez kobiety w ciąży, zakażenia wewnątrzmaciczne czy przebyte w ciąży choroby wirusowe, takie jak różyczka. Jednak 1/3 przypadków zachorowań na zaćmę wrodzoną powstaje przez dziedziczenie.

Zaćma pojawiająca się u osób starszych nazywana jest zaćmą starczą.

Istnieją aż trzy odmiany zaćmy starczej:

korowa,

podtorebkowa czaszowata

oraz jądrowa,

które rozróżnia się ze względu na umiejscowienie katarakty w oku.

Zaćma korowa pojawia się na zewnętrznej części soczewki i jest najbardziej widoczna; zaćma podtorebkowa bardzo szybko upośledza widzenie z powodu rozwijania się pod tylną soczewką torebki.

Natomiast zaćma jądrowa nie wpływa znacznie na zaburzenia widzenia, ale powoduje stwardnienie jądra soczewki co prowadzi do krótkowzroczności. Rzadko u pacjentów zdarza się pojawienie tylko jednego rodzaju zaćmy – najczęściej diagnozuje się mieszane postaci katarakty.

Zaćma następowa pojawia się w wyniku chorób i stosowanych leków.

Najczęściej dotyka osoby chore na cukrzycę, ponieważ wahania glukozy we krwi skutkują powstawaniem różnych zmian w obrębie oka. W tym przypadku zaćma postępuje bardzo szybko i nie można jej zapobiec, ani spowolnić rozprzestrzeniania się na soczewce.

Zaćma następowa może być też efektem niedoboru jonów wapnia, które mogą powstać po usunięciu przytarczyc podczas operacji wycinania tarczycy.

Rozróżniamy też zaćmę kortyzonową, która może wystąpić już po roku regularnego przyjmowania sterydów oraz zaćmę galaktazową, która jako jedyna jest odwracalna i można wyleczyć ją prawidłową dietą.

Zaćma pourazowa jak sama nazwa wskazuje może pojawić się w efekcie urazów gałki ocznej.

Wyróżniamy tu zaćmę popromienną,

hutniczą oraz

elektryczną.

Zaćma popromienna oraz hutnicza wywołana jest poprzez nadmierną ekspozycję oka na działanie promieniowania podczerwonego oraz ultrafioletowego. Zaćma elektryczna może pojawić się po silnym porażeniu prądem.

Zaćma pourazowa może wytworzyć się po uderzeniu oka lub okolic oczodołu, a także po silnym uderzeniu w głowę. Najczęściej jednak spowodowana jest po urazach bardziej bezpośrednich, gdzie podczas wypadku nastąpi przebicie gałki ocznej ostrym przedmiotem.

Ostatnią przyczyną powstawania zaćmy są powikłania po innych chorobach przewlekłych oczu. Taki rodzaj zaćmy nazywany jest zaćmą powikłaniową, która jest następstwem jaskry, retinopatii barwnikowej lub innych chorób wpływających na zaburzenia wzroku.

Jak wyleczyć zaćmę?

Nauka nie znalazła jeszcze leków zapobiegających lub hamujących rozwój zaćmy, tym bardziej nie znamy jeszcze środków na chemiczne leczenie tej choroby. Obecnie jedyną metodą leczenia jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową.

Zabieg jest prosty i krótki. Po skończeniu operacji pacjent jest od razu wypuszczany do domu, nie ma potrzeby pozostawania na obserwacji w szpitalu, chyba że stan pacjenta na to wskazuje.

Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze usuwali całą soczewkę i wszczepiali na jej miejsce soczewkę syntetyczną, jednak miało to ogromną wadę.

Pacjent po operacji musiał nosić okulary korekcyjne o dużej mocy, ponieważ prowadziło to do nadwzroczności. Dziś usuwa się jedynie przednią część soczewki lub rozbija powstałe zmętnienia, dzięki czemu nowa soczewka nie powoduje już kolejnych problemów ze wzrokiem.

W Polsce zabieg usunięcia zaćmy jest refundowany i pacjenci mogą wykonać go bezpłatnie. Dużym minusem jest jednak to, że na zabieg czeka się nawet kilka lat, przez co osoby dotknięte kataraktą mogą przez ten czas prawie całkowicie stracić wzrok.

Istnieje też wiele prywatnych klinik i praktyk lekarskich, które oferują natychmiastowe zabiegi, za które niestety trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Najnowocześniejszy i uważany za bardzo skuteczny oraz bezpieczny sposób usunięcia zaćmy to leczenie laserem femtosekundowym. Zapewnia dużo mniejsze ryzyko powikłań oraz bardziej precyzyjną pracę. Niestety jest to bardzo droga metoda, która stosowana jest dopiero w kilku miejscach na świecie, jednak daje duże nadzieje i szanse dla osób chorujących na zaćmę lub już będących w grupie ryzyka.

Jak wygląda operacja zaćmy i jak należy się do niej przygotować?

Do operacji zaćmy pacjent nie potrzebuje specjalnych przygotowań. Na dobę przed wyznaczoną datą nie należy używać żadnych kosmetyków wokół oczu, trzeba także zrezygnować z wykonywania makijażu. Nie poleca się również picia alkoholu, kawy, herbaty oraz napojów z kofeiną. Na zabieg należy przyjść na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek powinien zostać spożyty na 6 godzin przed terminem operacji. Wyjątkiem są osoby cierpiące na cukrzycę, które po przyjęciu insuliny muszą zjeść zbilansowany posiłek.

Po zgłoszeniu się na zabieg pacjent zostanie przebrany w specjalny fartuch. Zabieg odbywa się w pełnej świadomości pacjenta, otrzymuje on tylko krople znieczulające do oczu, które zapewnią całkowitą bezbolesność usunięcia zaćmy.

Zabieg wykonywany jest różnie w zależności od lekarza lub placówki oraz używanego sprzętu. Leczenie zaćmy polega na nacięciu rogówki i wprowadzeniu w otwór maleńką końcówkę fakoemulsyfikatora, którego zadaniem jest rozbicie zmętniałych części soczewki oraz ich usunięcie. Następnie w to miejsce wprowadza się syntetyczną soczewkę, która wcześniej została indywidualnie dobrana dla pacjenta. Cały zabieg trwa około 20-30 minut.

Po zabiegu, w zależności od stanu pacjenta, wypuszcza się go od razu do domu pod opieką drugiej osoby lub zostawia na kilka godzin w sali pooperacyjnej. Zaleceniem jest, aby pacjent zgłosił się na  kontrolę oka, najczęściej 7 dni po zabiegu.

Oko po zabiegu goi się przez około 2 miesiące. Tyle trwa całkowita regeneracja nacięcia soczewki. W tym czasie należy na siebie uważać bardziej niż zwykle, aby nie dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia. Po zabiegu zaćmy nie wolno wykonywać obciążających ćwiczeń, schylać się czy podnosić ciężkich przedmiotów, ponieważ może to spowodować niewskazane po operacji podwyższenie ciśnienia w gałce ocznej. Dodatkowo nie wolno korzystać z sauny i zażywać gorących kąpieli. Zabronione jest także uciskanie i drapanie oka oraz zaciskanie powiek na przykład przy kichaniu czy kaszlu.

Zaćma wtórna

Czasami zdarza się, że po operacji zaćmy powraca ona wcześniej czy później. Zdarza się, że zabieg został wykonany nieprawidłowo i nie usunięto zaćmy całkowicie, co powoduje jej dalszy rozwój. Jednak przy dzisiejszej medycynie i zabiegach usuwania katarakty zdarza się to niezwykle rzadko. Najczęściej powodem powrotu zaćmy jest odmiana następowa zaćmy. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę lub ma usuniętą tarczycę, zaćma może pojawić się po jakimś czasie od jej usunięcia, ponieważ wciąż nie usunięto przyczyny powstawania katarakty, a jedynie jej skutek. Również powstałe po operacji urazy oka mogą doprowadzić do ponownego powstawania zmętnienia soczewki.

Zaćmę wtórną można usunąć podczas zabiegu, który jednak różni się od pierwszego leczenia. Zabieg zwany kapsulotomią przeprowadzany jest za pomocą wiązki laserów neodymowo-yagowych, które tworzą mały otwór w centralnej części torebki tylnej soczewki. Dzięki temu niewielkiemu otworowi jakość widzenia znacznie się poprawia. Zabieg ten jest bardzo szybki i również bezbolesny.

Zadbaj profesjonalnie o swój wzrok

Witamy w nowoczesnym i profesjonalnym Centrum Medycznym Rewolucji 59- eksperckiej klinice kompleksowej diagnostyki i nowoczesnego leczenia zaćmy chorób oczu i wad wzroku u dzieci i dorosłych! Nasze innowacyjne centrum okulistyczne to miejsce, gdzie najlepsza światowa aparatura, wiedza, doświadczenie oraz kompetencje specjalistów połączyły siły, by nieść skuteczną pomoc wszystkim naszym Pacjentom. Wybierając zaćma Łódź, zyskujesz pewność specjalistycznej konsultacji, kompleksowych badań, a przede wszystkim nowoczesnych zabiegów, a wszystko w jednym miejscu!

Przychodząc do nas możesz być w pełni spokojny o swój wzrok- twoim problemem zajmie się specjalista, który ma doświadczenie zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu danego schorzenia. Co więcej? Nasi lekarze ciągle aktualizują swoją wiedzę na temat najnowszych i najbardziej skutecznych sposobów leczenia danej choroby. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w przypadku groźnych chorób takich jak np. zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plami żółtej, trafienie pod opiekę najlepszego eksperta w swojej dziedzinie jest podstawą sukcesu w walce z tymi chorobami.

Leczenie zaćmy - unikalna aparatura w kraju!

Powinieneś wiedzieć, że nasza klinika wyposażona jest w najnowocześniejszą aparaturę diagnostyczną, która pozwala na szybkie wykrycie nawet bardzo wczesnych zmian chorobowych w oku:

  • Pierwszych zmian w jaskrze
  • Zmian, które wskazują na początek zaćmy
  • Chorobach plamki żółtej
  • Chorobach siatkówki oka

Ważne! Szybkie wykrycie zmian chorobowych jest kluczowe dla powodzenia dalszego leczenia choroby! Nasze profesjonalne centrum leczenia zaćmy dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do terapii, dlatego oferujemy Pacjentom możliwość leczenia tych schorzeń na najwyższym poziomie. Pamiętaj, zaćma to nic strasznego- dzięki nowoczesnym metodom możemy usunąć chorobę i przywrócić Twoją pełną ostrość wzroku, bez konieczności stosowania okularów!

Co powinno nas zaniepokoić i kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Pierwsze objawy zaćmy mogą być praktycznie niedostrzegalne bądź bardzo słabe, gdyż zmętnieniu soczewki nie towarzyszą ani ból, ani przekrwienie oka. Jednak choroba daje o sobie znać różnymi zaburzeniami wzroku, dlatego każde pogorszenie wzroku, które jest zauważalne np. brak ostrości czy rozmyty obraz, powinno być znakiem ostrzegawczym. W tej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, które precyzyjnie oceni przyczynę dolegliwości. To co powinno nas zaniepokoić to m.in.:

  • Stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia
  • Wzrastająca krótkowzroczność
  • Szybsze męczenie się oczu
  • Przymglone widzenie
  • Podwójne widzenie przedmiotów
  • Drażniące oczy jasne światło
  • Zaburzenia widzenia kolorów
  • Problem z oceną odległości i poruszaniem się
  • Trudny dobór właściwych okularów

W razie wystąpienia zaburzeń widzenia, koniecznie należy zgłosić się do okulisty. Doświadczeni specjaliści Rewolucji59 wykonując odpowiednie badania w łatwy i szybki sposób rozpoznają daną chorobę. Warto zaznaczyć, iż rozpoznanie zaćmy nie wymaga jakichś skomplikowanych badań, wystarczy bowiem badanie przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej. Pozwala ono dokładnie ocenić stopień i rodzaj zmętnienia soczewki.

Wybór soczewki to decyzja na całe życie!

Pamiętaj! Zapytaj swojego okulistę, która soczewka wewnątrzgałkowa będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu zadbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale i komfort widzenia po zabiegu. W naszej klinice soczewki wewnątrzgałkowe dobieramy indywidulanie, w zależności od rodzaju wady wzroku oraz potrzeb Pacjenta.

  1. Soczewki jednoogniskowe- rodzaj soczewek, które umożliwiają wyraźne widzenie w dali. Zastanawiasz się co to oznacza? Otóż, wybór tych soczewek zapewnia dobre widzenie z daleka, dzięki czemu możliwe jest m.in. prowadzenie samochodu bez okularów. Aczkolwiek do czytania książek nadal konieczna będzie korekcja wzroku za pomocą odpowiednich okularów.
  2. Soczewki wieloogniskowe- umożliwiają wyraźne widzenie nie tylko dali, ale również bliży. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą funkcjonować w codziennym życiu bez konieczności noszenia okularów
  3. Soczewki toryczne- wykorzystuje się je u Pacjentów mających astygmatyzm. Co ciekawe, mogą być one zarówno jednoogniskowe, jak i wieloogniskowe. Soczewki jednoogniskowe eliminują astygmatyzm i zapewniają ostre widzenie dali lub bliży, natomiast wieloogniskowe pozwalają całkowicie odstawić okulary korekcyjne!

 Operacja zaćmy - nowe okulary- nowe spojrzenie

Po przeprowadzonej operacji zaćmy kluczowy jest dobór odpowiednich okularów. Odbywa się on mniej więcej po upływie 6 tygodni od zabiegu, wówczas widzenie powinno być już stabilne, a oko w pełni zagojone. W naszej klinice Pacjenci po operacji zaćmy przechodzą kompleksowe badania, które służą późniejszemu doborowi nowej, optymalnej korekcji okularowej. Wśród największych korzyści wynikających z operacji zaćmy znajdują się m.in.:

  • Jaśniejsze, żywe kolory
  • Ostrzejsze widzenie
  • Pozbycie się lub zmniejszenie mocy okularów do dali
  • Znacznie większy komfort widzenia

Cenrum Medyczne Rewolucji 59 -  co nas wyróżnia?

  • Nasz sprzęt i soczewki pochodzą tylko i wyłącznie od renomowanych producentów. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci w doborze optymalnych soczewek, dzięki czemu po operacji zaćmy znów zobaczysz kolorowy świat!
  • Nasza kadra składa się z doświadczonych i znanych chirurgów, którzy stosują najnowocześniejsze metody leczenia chorób oczu.
  • Krótki termin oczekiwania na zabieg- zaćma to choroba postępująca, a nieleczona prowadzi do utraty wzroku. Organizujemy szybkie leczenie, którego termin możesz wybrać sam.
  • Dzięki wielu przeprowadzonym operacjom zaćmy cieszymy się pełnym zaufaniem Pacjentów, którzy po zabiegu odzyskali pełny komfort widzenia!
  • Jesteśmy odpowiednio przygotowani na bezpieczne leczenie Pacjentów, szczególnie w obecnym czasie podwyższonego ryzyka związanego z pandemią COVID 19. Sprawdzone procedury bezpieczeństwa to gwarancja minimalizacji ryzyka dla Pacjenta.

Co można robić aby uniknąć zaćmy?

Choć zaćma jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, można jednak zadbać o to, by pojawiła się jak najpóźniej. W tym celu należy m.in.:

  1. Prowadzić zdrowy tryb życia- unikać alkoholu i palenia papierosów.
  2. Prowadzić aktywny tryb życia- regularnie spożywać posiłki, dobrze się wysypiać i odpoczywać.
  3. Zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów.
  4. Spożywać więcej warzyw i owoców.
  5. Pić wodę, soki owocowe i warzywne.

Ciągle staramy się, by być najlepszą placówką okulistyczną na każdym etapie pracy z Pacjentem! Dlatego wychodząc naprzeciw waszym oczekiwaniom, stale poszerzamy nasze kompetencje i umiejętności. W Rewolucji59, zabiegi wykonują jedni z najbardziej doświadczonych chirurgów wewnątrzgałkowych w Polsce- to pewność i gwarancja Twojego bezpieczeństwa! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu. Postaw na profesjonalne leczenie zaćmy i zobacz świat na nowo!