Zaćma ,co to jest?
Zaćma to choroba oka, która polega na zmętnieniu soczewki, która naturalnie jest przejrzysta. Najczęściej dotyczy osób starszych, ponieważ jest to proces związany z wiekiem. Zmętnienie soczewki zaczyna się stopniowo i zwykle jest początkowo niezauważalne. Jeśli nie zostanie leczona, może prowadzić do utraty wzroku.
Głównym objawem zaćmy jest obniżenie ostrości wzroku, które nie może być skorygowane przez odpowiednie okulary. W zależności od typu zaćmy, pacjent może mieć trudności z patrzeniem na jasne światła, takie jak reflektory samochodowe. Inne objawy to widzenie podwójne na jedno oko lub lepsze widzenie z bliska, ponieważ zmętnienie soczewki przesuwa ostrość widzenia bliżej.
Operacja zaćmy:
Obecnie operacja zaćmy jest jednym z najpowszechniejszych i najskuteczniejszych zabiegów chirurgicznych na świecie. Większość pacjentów, u których przeprowadzono operację zaćmy, może wrócić do domu tego samego dnia, a zabieg zazwyczaj nie powoduje większego dyskomfortu.
Dzięki postępowi w dziedzinie chirurgii i technologii, po operacji można uzyskać lepszą jakość widzenia niż przed wystąpieniem zaćmy.
Ryzyko zachorowania na zaćmę zwiększa się z wiekiem, a coraz częściej choroba ta występuje u osób poniżej 55 roku życia. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką.
Zabieg ten jest bezpieczny i skuteczny, a w Polsce przeprowadza się rocznie około 240 tysięcy takich operacji.
Zaleca się przeprowadzenie zabiegu jak najwcześniej, ponieważ nie istnieje metoda pozwalająca na cofnięcie zmętnienia soczewki, a ryzyko powikłań chirurgicznych wzrasta wraz z rozwojem choroby.
JAKĄ SOCZEWKĘ WYBRAĆ?
TAK MASZ WYBÓR!!!
Dbając o swoje bezpieczeństwo i komfort widzenia po zabiegu usunięcia zaćmy – skonsultuj z lekarzem, która soczewka wewnątrzgałkowa będzie dla Ciebie najlepsza.
Pamiętaj! Wybór soczewki wewnątrzgałkowej to wybór raz na całe życie.
SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE - umożliwiają wyraźne widzenie dali.
Jeśli zdecydujesz się na wybór tego typu soczewki oznacza to, że zapewniasz sobie dobre widzenie z daleka bez użycia okularów. Możesz więc prowadzić samochód, ale do patrzenia z bliży np. czytania książki – dalej potrzebna Ci będzie korekcja wzroku za pomocą okularów.
SOCZEWIKI WIELOOGNISKOWE (Multifokalne),
które w większości przypadków umożliwiają wyraźne widzenie zarówno dali (np. jazda samochodem), jak i bliży (np. czytanie książki), są rozwiązaniem dla osób, które chcą funkcjonować w codziennym życiu bez okularów.
Zaawansowane technologicznie soczewki wieloogniskowe pozwalają na usunięcie zaćmy i prezbiopii (starczowzroczności) w czasie jednego zabiegu. W większości przypadków daje to pacjentom szansę na pozbycie się okularów.
Soczewki wieloogniskowe przywracają wolność.
Docenią je Państwo w czasie spacerów i wielu innych czynności, przy których byli Państwo dotychczas w pełni zależni od okularów.
• Soczewki wieloogniskowe są bardzo stabilne po implantacji, co redukuje właściwie do zera ryzyko powikłań.
• Ich obecność bardzo poprawia widzenie również w trudnych warunkach, np. w czasie zmierzchu – większość pacjentów nie musi już wówczas wspomagać się okularami.
• W zależności od indywidualnych potrzeb, wybrać można soczewkę, która pozwoli na korekcję astygmatyzmu.
• Soczewki wieloogniskowe mogą stosować osoby ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz staro-wzrocznością.
• Najnowocześniejsze modele wyposażone są w filtr UV i filtr światła niebieskiego, które chronią przed rozwojem zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.
Badania przedoperacyjne
Ważne jest, aby ustalić, że to właśnie zaćma jest przyczyną pogorszenia ostrości wzroku a nie na przykład współistniejąca choroba plamki żółtej czy nerwu wzrokowego. Wówczas bowiem pacjent nie odniesie korzyści z zabiegu operacyjnego.
Przed operacją zaćmy konieczna jest tzw. wizyta kwalifikacyjna. Jej zadaniem jest precyzyjna ocena aktualnego stanu narządu wzroku. Zdarza się bowiem, że zaćma współistnieje z innymi chorobami oczu – wówczas okulista kwalifikujący pacjenta do operacji zaćmy podejmuje decyzję o harmonogramie dalszego postępowania.