Zaćma Łódź

Zaćma to zmętnienie naturalnie przejrzystej soczewki, którą posiadamy w oku. Najczęściej występującą postacią zaćmy jest zaćma starcza. To naturalny proces, postępujący u każdej osoby wraz z wiekiem: najpierw soczewka traci elastyczność, następnie dochodzi do postępującego jej zmętnienia i rozwija się zaćma. Najczęściej zmętnienie zaczyna się w sposób niezauważalny i nasila z czasem. Nieleczona zaćma może prowadzić do ślepoty.

Głównym objawem zaćmy jest obniżenie ostrości wzroku, które nie może zostać skorygowane odpowiednio dobranymi szkłami okularowymi W zależności od typu zaćmy pacjent może zgłaszać oślepienie przez jaskrawe światło, np. reflektory nadjeżdżających samochodów, jednooczne dwojenie a czasem paradoksalnie poniekąd poprawę widzenia z bliskiej odległości z powodu przesunięcia refrakcji w kierunku krótkowzroczności charakterystycznego dla zaćmy jądrowej.

Operacja zaćmy:

Postęp medycyny sprawił, że operacja zaćmy jest jednym z najpowszechniejszych skutecznych zabiegów wykonywanych obecnie na świecie. Dla większości pacjentów operacja zaćmy to jednodniowy zabieg ambulatoryjny, w czasie którego odczuwa się bardzo mały dyskomfort. Obecny poziom zaawansowania technik chirurgicznych oraz postęp technologiczny pozwalają na uzyskanie po zabiegu usunięcia zaćmy jakości widzenia niejednokrotnie lepszej niż przed zmętnieniem soczewki. Ryzyko zachorowania na zaćmę rośnie wraz z wiekiem. Coraz częściej choroba pojawia się poniżej 55. roku życia. Jedyną uznaną i skuteczną metodą leczenia zaćmy jest chirurgiczny zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg chirurgiczny jest bezpieczną i efektywną metodą leczenia zaćmy. Rocznie przeprowadza się ich w Polsce ok. 240 tys. Zabieg chirurgiczny powinien być przeprowadzony jak najwcześniej, bowiem nie istnieje metoda pozwalająca na cofnięcie powstałych zmętnień, a ryzyko powikłań operacyjnych wzrasta wraz z rozwojem zaćmy.

JAKĄ SOCZEWKĘ WYBRAĆ? – TAK MASZ WYBÓR!!!

Dbając o swoje bezpieczeństwo i komfort widzenia po zabiegu usunięcia zaćmy – skonsultuj z lekarzem, która soczewka wewnątrzgałkowa będzie dla Ciebie najlepsza.
Pamiętaj! Wybór soczewki wewnątrzgałkowej to wybór raz na całe życie.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE - umożliwiają wyraźne widzenie dali. Jeśli zdecydujesz się na wybór tego typu soczewki oznacza to, że zapewniasz sobie dobre widzenie z daleka bez użycia okularów. Możesz więc prowadzić samochód, ale do patrzenia z bliży np. czytania książki – dalej potrzebna Ci będzie korekcja wzroku za pomocą okularów.

SOCZEWIKI WIELOOGNISKOWE (Multifokalne), które w większości przypadków umożliwiają wyraźne widzenie zarówno dali (np. jazda samochodem), jak i bliży (np. czytanie książki), są rozwiązaniem dla osób, które chcą funkcjonować w codziennym życiu bez okularów. Zaawansowane technologicznie soczewki wieloogniskowe pozwalają na usunięcie zaćmy i prezbiopii (starczowzroczności) w czasie jednego zabiegu. W większości przypadków daje to pacjentom szansę na pozbycie się okularów.
Soczewki wieloogniskowe przywracają wolność. Docenią je Państwo w czasie spacerów i wielu innych czynności, przy których byli Państwo dotychczas w pełni zależni od okularów.

• Soczewki wieloogniskowe są bardzo stabilne po implantacji, co redukuje właściwie do zera ryzyko powikłań.
• Ich obecność bardzo poprawia widzenie również w trudnych warunkach, np. w czasie zmierzchu – większość pacjentów nie musi już wówczas wspomagać się okularami.
• W zależności od indywidualnych potrzeb, wybrać można soczewkę, która pozwoli na korekcję astygmatyzmu.
• Soczewki wieloogniskowe mogą stosować osoby ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz staro-wzrocznością.
• Najnowocześniejsze modele wyposażone są w filtr UV i filtr światła niebieskiego, które chronią przed rozwojem zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Badania przedoperacyjne

Ważne jest, aby ustalić, że to właśnie zaćma jest przyczyną pogorszenia ostrości wzroku a nie na przykład współistniejąca choroba plamki żółtej czy nerwu wzrokowego. Wówczas bowiem pacjent nie odniesie korzyści z zabiegu operacyjnego. Przed operacją zaćmy konieczna jest tzw. wizyta kwalifikacyjna. Jej zadaniem jest precyzyjna ocena aktualnego stanu narządu wzroku. Zdarza się bowiem, że zaćma współistnieje z innymi chorobami oczu – wówczas okulista kwalifikujący pacjenta do operacji zaćmy podejmuje decyzję o harmonogramie dalszego postępowania.