Plamka Żółta

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba okulistyczna, która wymaga odpowiedniej diagnozy oraz właściwego sposobu leczenia.

Centrum Medyczne Rewolucji 59 Łódź oferuje w tym zakresie kompleksową i profesjonalną pomoc medyczną!

W poniższym artykule odpowiadamy na wszystkie nurtujące Cię pytania! Serdecznie zapraszamy!

Zwyrodnienie plamki żółtej- czym jest?

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu, która określana jest bardzo często jako AMD. Zastanawiasz się co to takiego? AMD pochodzi od angielskiej nazwy „Age- related macular degeneration”, to choroba polegająca na uszkodzeniu głównej części siatkówki oka, czyli plamki żółtej która odpowiedzialna jest za prawidłowe widzenie! Co istotne? To plamka żółta mimo iż jest bardzo niewielkich rozmiarów, pozwala nam nie tylko czytać, ale również pisać, oraz rozróżniać kolory. Zwyrodnienie plamki żółtej najczęściej występuje u osób po 50 roku życia.

Jakie objawy zwyrodnienia plamki żółtej?

Przede wszystkim należy podkreślić, iż AMD powoduje znaczne pogorszenie jakości widzenia! Mimo, że na początku chory odczuwa dyskomfort rzadko, to jednak z czasem w określonych sytuacjach ten stan się pogarsza. Jedne z najczęstszych objawów to:

 • Pogorszenie widzenia w nocy
 • Niezbyt wyraźne widzenie widzenie z bliska
 • Problemy przy pisaniu i czytaniu
 • Pojawiająca się ciemna plama w polu widzenia
 • Tzw. „falowanie” linii prostych

Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej

Warto dodać, że AMD to tak naprawdę „nowa” choroba, która nie została jeszcze kompleksowo wyjaśniona i poznana, jednakże są pewne czynniki, które na pewno wpływają na jej wystąpienie. To między innymi:

 • Palenie tytoniu
 • Zaawansowany wiek 
 • Cukrzyca 
 • Otyłość 
 • Nadciśnienie tętnicze 
 • oraz pewne czynniki genetyczne

 Diagnostyka

Diagnostyka AMD w naszym profesjonalnym Centrum Medycznym polega przede wszystkim na przeprowadzeniu badań okulistycznych.

W pierwszym etapie nasi lekarze, okuliści przeprowadzają precyzyjny wywiad lekarski z Pacjentem, dzięki czemu zostają poznane wszystkie objawy, które mogą wskazywać na zwyrodnienie plamki żółtej bądź inną chorobę oczu.

W następnej kolejności specjaliści dokładnie sprawdzają ostrość wzroku Pacjenta do dali i bliży. W niektórych przypadkach lekarze proszą Pacjentów o wykonanie tzw. Testu Amslera, polegającego na wpatrywaniu się przez chwilę w mały punkt narysowany na kwadracie podzielonym na mniejsze.

Co warto mieć na uwadze?

To, iż osoby cierpiące na AMD narysowane linie będą widzieć jako faliste, choć realnie są one proste!

Kolejny etap to badanie oka w lampie szczelinowej, sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie dna oka. Należy jednak podkreślić, iż w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej najważniejsze są badania obrazowe siatkówki – OCT (koherentna tomografia) oraz AF (angiografia fluresceinowa).

Jeśli potrzebujesz kompleksowego leczenia, to plamka żółta  jest dla ciebie doskonałym rozwiązaniem!

Nasze nowoczesne Centrum Medyczne Rewolucji 59 wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki oraz uzyskanie precyzyjnych informacji na temat zdrowia Pacjenta!
Pamiętaj, mimo że diagnostyka wiąże się z wykonaniem wielu badań, których nazwy nie są przyjemnie brzmiące, to jednak są to badania w pełni bezpieczne, trwają krótko i nie sprawiają żadnego bólu!

Do przeprowadzania badań oczu często wykorzystuje się krople rozszerzające źrenice, aby lekarz mógł dokładnie zobaczyć w jakim stanie są wszystkie części oka.

Zwyrodnienie plamki żółtej- 2 postacie

Czy wiesz, że AMD może występować w 2 postaciach- suchej i wysiękowej?

• Postać sucha ma powolny przebieg i jest o wiele bardziej łagodniejsza. Zwyrodnienie plamki żółtej w postaci suchej objawia się przede wszystkim złogami produktów przemiany materii, które gromadzą się w siatkówce. Czasem może się zdarzyć, iż postać sucha poprzedza występowanie postaci wysiękowej.
• Postać wysiękowa- występuje o wiele rzadziej, jednak jest znacznie groźniejsza, ponieważ może skutkować całkowitą utratą wzroku w bardzo krótkim czasie. W tym przypadku pod siatkówką oka powstają nieprawidłowe naczynia krwionośne, z których wydobywa się płyn.

Profesjonalne leczenie plamki żółtej 

W przypadku wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej nasi doświadczeni specjaliści lekarze, wprowadzają do wnętrza gałki ocznej lek, którego głównym celem jest hamowanie rozwoju nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Ten sposób to zastrzyki doszlistkowe, które wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Podczas trwania zabiegu Pacjent nie odczuwa bólu, a cały zabieg trwa około 5 minut!


Co więcej?

Nasze Centrum Medyczne oferuje nie tylko diagnostykę, ale także leczenie zwyrodnienia plamki żółtej! Zarówno lekarze jak i cały nasz personel dokładają wszelkich starań, aby każdy Pacjent czuł się komfortowo i został objęty kompleksową opieką medyczną! 

Plamka żółta- dieta

Powinieneś wiedzieć, że zarówno w przypadku AMD jak i innych chorób należy zwrócić uwagę na dietę. Czego warto unikać? To przede wszystkim unikać potraw tłustych i wysoko przetworzonych. Odpowiednia dieta ma duże znaczenie, bowiem pomaga usprawnić wydolność całego organizmu, co z kolei ma pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia! Osoby, które cierpią na AMD powinny regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze, oraz uczęszczać na wizyty okulistyczne w celach kontrolnych co 3-4 miesiące, a w przypadku pogorszenia jakości widzenia- niezwłocznie!

Jeśli chcesz zbadać się pod kątem AMD skontaktuj się z nami lub umów na wizytę.

Razem uratujemy Twój wzrok i sprawimy, że życie znowu nabierze barw!

Zapraszamy.