Chrypka - przyczyny, objawy i leczenie

Chrypka jest częstym objawem, który może wystąpić z różnych powodów. Polega na zmianie barwy głosu na szorstki, zazwyczaj towarzyszy jej uczucie suchości i drapania w gardle. W większości przypadków jest krótkotrwała i może pojawić się na skutek nadwyrężenia głosu lub współistnienia z infekcjami dróg oddechowych (często towarzyszy jej męczący, suchy kaszel). Chociaż krótkotrwała chrypka zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, warto zrozumieć, że może mieć różne podłoże.

Przyczyny chrypki mogą być związane z zaburzeniem przepływu powietrza przez fałdy głosowe. Uszkodzenia samego fałdu głosowego, mięśni krtani lub ich unerwienia mogą powodować tę nieprawidłowość. Problemy z głosem mogą wynikać z wielu czynników, a najczęstszymi i najważniejszymi są: nadwyrężenie głosu po długotrwałym mówieniu, zapalenie krtani, zapalenie gardła, zapalenie tchawicy oraz nadwerężenie więzadeł głosowych na skutek intensywnego mówienia, krzyczenia lub śpiewania.

W przypadku krótkotrwałej chrypki w domowym leczeniu można zastosować różne środki pomocnicze, takie jak napary z szałwii lub rumianku, olejki o działaniu odkażającym i przeciwzapalnym (np. lawendowy, eukaliptusowy, sosnowy, sandałowy) oraz roztwory sody oczyszczonej. Jednak jeśli chrypka utrzymuje się powyżej dwóch tygodni lub pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak duszność, plucie krwią, ból gardła podczas mówienia czy problemy z wydaniem głosu, konieczna jest wizyta u laryngologa.

create-an-illustration-of-a-patient-with-a-sore-throat-visiting-a-laryngologist-for-a-medical.png

Należy pamiętać, że chrypka nie zawsze jest niewinną przypadłością. Jeśli utrzymuje się powyżej dwóch tygodni lub pojawiają się dodatkowe objawy, jak wspomniane wcześniej, może to wymagać pilnego kontaktu z laryngologiem. Laryngolog przeprowadza badanie krtani metodą laryngoskopii pośredniej. Polega to na wprowadzeniu przez jamę ustną do gardła specjalnego lusterka krtaniowego bądź giętkiego laryngoskopu. Chrypka jest bowiem najbardziej typowym objawem raka gardła i krtani.

Jeśli masz problem z chrypką, która się utrzymuje lub pojawiają się dodatkowe objawy, niezwłocznie skonsultuj się z laryngologiem w naszym Gabinecie Laryngologicznym w Centrum Medycznym Rewolucji 59. Nasz doświadczony zespół specjalistów pomoże Ci zdiagnozować przyczynę i zaplanować odpowiednie leczenie. Dbamy o Twoje zdrowie i jakość głosu, dlatego zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty. Zaufaj naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi, aby odzyskać zdrowie swojego głosu i cieszyć się życiem bez chrypki.

Zainteresuje Cię również: