Jak wygląda wizyta laryngologiczna?

Wizyta w gabinecie laryngologicznym to kluczowy krok w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości dotykających nosa, gardła i uszu. Oto, jak wygląda typowe badanie laryngologiczne:

1️⃣ Wywiad: Lekarz przeprowadza wywiad, aby dowiedzieć się więcej o dolegliwościach zgłaszanych przez pacjenta.

2️⃣ Badanie palpacyjne: Lekarz delikatnie bada węzły chłonne i ślinianki, aby sprawdzić ich stan.

3️⃣ Badanie nosa: Zastosowanie wziernika nosowego umożliwia ocenę przegrody nosowej, małżowin nosowych oraz śluzówki jamy nosa.

4️⃣ Badanie jamy ustnej: Lekarz ocenia jamę ustną, jej przedsionek, język, zęby oraz gardło, w tym migdałki. Sprawdzane są także ujścia ślinianek.

5️⃣ Badanie uszu: Za pomocą otoskopu lekarz ogląda małżowiny uszne, przewody słuchowe i błonę bębenkową.

6️⃣ Badanie krtań i nosogardła: Lekarz ocenia krtań za pomocą lusterka, podczas fonacji (wypowiadania dźwięków) i oddychania. Nosogardło jest badane lusterkiem umieszczonym za języczkiem.

Jeżeli w trakcie badania laryngologicznego zostaną zauważone jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne, wymaz, rentgen (RTG), ultrasonografię (USG), tomografię komputerową (TK), rezonans magnetyczny (MRI) lub biopsję zmiany.

Pacjenci, u których stwierdzono schorzenia wymagające leczenia operacyjnego, mogą zostać skierowani do szpitala na dalsze procedury.

W Centrum Medycznym Rewolucji 59 zapewniamy kompleksową opiekę laryngologiczną, aby skutecznie diagnozować i leczyć wszelkie dolegliwości związane z noso-gardłem. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę i zadbać o swoje zdrowie! ??