Leczenie uzależnienia
od alkoholu
Oferujemy Państwu specjalistyczne leczenie alkoholizmu – tzw. Wszywkę alkoholową czyli chirurgiczną implantację Disulfiramu.
Naszym celem jest pomoc w wyjściu pacjentowi z nałogu alkoholowego. Oprócz wszywki alkoholowej w naszym centrum medycznym oferujemy również pomoc psychologa.
Jak leczyć alkoholizm?
W leczeniu problemów alkoholowych kluczowe jest nastawienie pacjenta – decyzja o leczeniu musi byś świadoma i samodzielna. Ważne jest żeby chory też skorzystał z pomocy psychologicznej poza zabiegiem.
Zabieg polega na chirurgicznej implantacji Disulfiramu – leku, który w połączeniu z alkoholem może wywołać nieprzyjemną i niebezpieczną tzw. reakcję disulfiramową. Rekcja ta może wystąpić nawet po spożyciu najmniejszych ilości alkoholu etylowego. Sam w sobie Disulfiram bez połączenia z alkoholem jest neutralny dla organizmu człowieka.
Disulfiram jest inhibitorem enzymu dehydrogenazy alkoholowej. Disulfiram blokuje ten enzym przez co w organizmie skutkuje gromadzenie się toksycznego aldehyd octowy po spożyciu alkoholu. Substancja ta odpowiedzialna jest za dolegliwości odczuwalne przez pacjenta po spożyciu alkoholu.
Skutkami takiej reakcji mogą być: charakterystyczne zaczerwienie skóry, ból głowy, nudności, wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, zawał serca, ostra niewydolność narządów, a nawet w skrajnych wypadkach – śmierć.
Świadomość chorego o ryzyku wystąpienia wyżej wymienionych skutków w przypadku spożycia alkoholu odstrasza od jego spożywania (co można nazwać awersją od alkoholu) co pomaga mu utrzymać trzeźwość – jest to pierwszy krok do wyjścia z nałogu.
Zabieg implantacji disulfiramu wykonywany jest w prostym znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu chirurg wykonuje małe nacięcie skóry w górnej zewnętrznej części pośladka pośladka po czym podpowięziowo umieszcza ustaloną wcześniej dawkę preparatu. Rana na koniec zabiegu zaopatrywana jest wchłanialnym szwem a pacjentowi domięśniowo podawany antybiotyk
Po zabiegu pacjenta obowiązuje 12 miesięczny okres abstynencji od alkoholu.
Po zabiegu również zakazane jest używanie środków i spożywanie pokarmów które zawierają alkohol etylowy – takie jak np. syropy, płyny do płukania jamy ustnej, słodycze z alkoholem.
Zawsze przed zabiegiem wykonujemy badania alkomatem – wynik 0,00 promila jest warunkiem niezbędnym do wykonania zabiegu. W przypadku gdy chory stawi się na zabieg w stanie po spożyciu alkoholu zaliczka na zabieg przepada.